Nasıl tanıtayım Aydın İlini, Çok güzeldir her bir yanı Aydın’ın, Denizli’ye giden İzmir yolunu, Dağlarında bol ormanı Aydın’ın.
Antikçağı aşıp gelmiş bir şehir, Roma, Bizans akıp gitmiş bir nehir, Osmanlıya Selçuklulardan devir, Türkiye’dir son vatanı Aydın’ın.

Bilimin babası Milet’li Thales, Tarih kokar, eski şehir Tralles, Kıvrım kıvrım akıp durur Menderes, Çok zengindir tarih yanı Aydın’ın.
Ovalar bal dolu, dağlar yağ akar, Herkes gıpta ile Aydın’a bakar, Burada çok ünlü insanlar çıkar, Adnan Menderes’tir ünü Aydın’ın.

Davullar vurunca efeler coşar, Kadını erkeği zeybeğe koşar, Gururu kabarır kabından taşar, Çok severim folklorunu Aydın’ın.
Bozdoğanlı, doğasıyla barışık, Kemer Barajı’ndan ülkeye ışık, Akçay Vadisi’ne olmuşum şık, Çok severim pikniğini Aydın’ın.
Bak nasıl uzamış Çine Ovası, Orada yetişir biberin hası, Topçam’ı, balığı, Alabanda’sı, Çine tarımdaki canı Aydın’ın.

Olmuş Aydınlıya büyük abide, Menderes adına Üniversite, Durmadan büyüyor bak gide gide, Gelişmeye taze kanı Aydın’ın.
Yeraltından göğe fırlar buharlar, İnsanlar buhardan buzlar yaparlar, Buharlarla ısıtılır seralar, Buharkent’tir sıcak yanı Aydın’ın
Gittikçe artıyor fabrikaları, Boldur bu ilçenin kaplıcaları, Hastalara şifa verir suları, Germencik, incir vatanı Aydın’ın.

Dünyaya ün salmış Aydın inciri, Teker teker emek ister her biri, Adını İncir’den almış bir yeri, İncirliova batı yönü Aydın’ın.
Toprak fakir ama insan çalışkan, Gece gündüz çalış, güneşlerde yan, Tarlayla, bahçeyle kaplanmış heryan, Karpuzlu’dur bahçıvanı Aydın’ın.

Aydın’ın yaylası Karacasu’su, Çok meşhurdur Karacasu elması, Tarihin incisi Afrodisyas’ı, Dünyaya taşıyor şanı Aydın’ın.
Tarla, tapan çalışıyor insanı, Bak süslemiş pamuk, zeytin her yanı, Adnan Menderes’in baba vatanı, Koçarlı’dır güney yanı Aydın’ın.

Tarlaları traktörle sürülür, Evin eksikleri böyle görülür, Kestane pazarı orda kurulur, Köşk İlçesi, doğu yönü Aydın’ın.
Kuyucak törede çekiyor başı, Her yıl düzenlenir deve güreşi, Gayet lezzetlidir peyniri, keşi, Çalışkandır şu insanı Aydın’ın.
Sümerbank’ı Atatürk’ten hediye, Nazilli basması giydi Türkiye, Atamız buyurmuş “İl olsun” diye, Nazilli’dir bekleyeni Aydın’ın.
İnsan zanneder ki her zaman bahar, Çilek tarlaları dört yanı sarar, Portakalla limon her bahçede var, Sultanhisar meyve şanı Aydın’ın.
Madran eteğinin güzel beldesi, Çok meşhurdur çeşit çeşit pidesi, Gururudur Yörük Ali Efe’si, Yenipazar yiğit yanı Aydın’ın.
Kısa olur derler, Aydın havası, Çok ünlüdür Kel Mehmedin Atçası, Sevimlidir İsabelli beldesi, Pamukören, mert insanı Aydının.
Duyun ey insanlar böyle biline, Halil Çivi şık Aydın iline, Ömür el verirse yazarım yine, Bu sözlerim sohbet sana Aydının.
(23.12.1998)

Türkiye’nin gözde turizm beldesi, Milli Parkı büyülüyor herkesi, Ne hoş olur gündüz, gece gezmesi, Kuşadası döviz yönü Aydın’ın.
Çok güzeldir Nazilli’de “Gencer’ler, Efeler gösterir orda hünerler, Gençler “Gencer Macunu”nu severler, Çok zengindir, kültür yönü Aydın’ın.
Söke’nin dünyada menendi yoktur, Ovası geniştir, geliri çoktur, İnsanı zengindir, karınlar toktur, Pamuklar da, başka yanı Aydın’ın.
Turistin rüyası Didim diyorlar, Sahilleri bezemiştir villalar, İnsanlar Didim’i çok seviyorlar, Dünyaya yayılmış şanı Aydın’ın.
Lokantalar sıra sıra, girmeli, Gidip Ortaklar’a “çöpşiş” yemeli, Umurlu’da fabrikalar görmeli, Çeşit çeşit her bir yanı Aydın’ın.
Çok üzgünüm yazamadım her yeri, Unutkanlık şıkların kaderi, Bağışlayın gitsin bu derbederi, Herkese yetişir şanı Aydın’ın.

Halil ÇİVİ

Halk Şairi