Değerli Hemşerilerim,

Ankara’da yaşayan hemşerilerimiz arasında dayanışma ve yardımlaşmayı amaç edinen derneğimiz 1992 yılında kurulmuştur. Bu amaçla imkânsızlıklar içinde kurulan ve pek çok ilkleri bir arada gerçekleştiren derneğimiz, değişik etkinliklerle hemşerilerimizi buluşturarak birbirleri ile tanışmalarını ve hemşerilerimiz arasındaki birlik ve beraberliğin artırılmasını sağlamıştır. Aynı zamanda derneğimiz, başta Valimiz olmak üzere Aydın’daki kamu ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket ederek Aydın ile Ankara arasında bir köprü olmuştur. Bu anlayış içinde faaliyetlerini sürdüren derneğimiz, hemşerilerimizin daha iyisine layık olduğu bilinciyle hareket ederek daha etkin, daha güzel ve daha kalabalık faaliyetleri sizlerin katılımı ve desteği ile gerçekleştirecektir.

Bu vesile ile derneğimizi kuran ve bu güne kadar yönetim kurullarında görev yapan hemşerilerimize ve de üyelerimize en derin sevgi ve saygılarımı sunar, düzenlenecek olan etkinliklere tüm hemşerilerimizi bekleriz.

Halil Apaydın
Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği
Genel Başkanı

DERNEĞİMİZ

Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği; Kurucu Genel Başkan Sayın Metin KARAMENDERES ve 13 arkadaşı tarafından 1992 yılında kurulmuştur. Kurucu Genel Başkanımız Sayın Metin KARAMENDERES, rahatsızlığı nedeniyle görevinden ayrılmış ve 1994 yılında Genel Başkanlığa Sayın Necip ERBİL seçilmiştir. (Geçmiş dönem Başkanlarımız Sayın Metin KARAMENDERES ve Sayın Necip ERBİL vefat etmiştir. Sayın KARAMENDERES ve Sayın ERBİL’i rahmet ve şükranla anarız.)

Sayın Necip ERBİL’in görev süresinin dolmasıyla 1996 yılında Genel Başkanlığa Sayın Ender VARDAR seçilmiştir. Sayın VARDAR’ın Nazilli Belediyesine atanmasıyla 2016 yılında Genel Başkanlığa Yusuf ÖZDEMİR seçilmiştir. 15 Ocak 2017 tarihinde yapılan Derneğimizin Olagan Genel Kurul Toplantısında Genel Başkanlığa Halil APAYDIN seçilmiş  ve halen dernek başkanı olarak görev yapmaktadır.

Derneğimiz, ilk yıllarında hemşerilerimizin işyerlerinde daha sonra 1995 yılının Eylül ayında açtığı Mithatpaşa Caddesi Gezgin Apt. 27/4 adresinde Dernek Lokalinde faaliyetlerini sürdürmüştür.

O dönemde görev alan yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın özverili çalışmaları ve hemşerilerimizin desteği ile açılan lokalimizle birlikte faaliyetlerine hız veren derneğimiz kısa sürede hemşerilerimizin buluşma noktası haline gelmiştir. Oluşturulan Gençlik Komitesi ile de üniversitelerimizde öğrenim gören gençlerimizin derneğimize katılımı sağlanmıştır.

Derneğimiz 1999 – 2014 yılları arasında faaliyetlerini Ankara ilinde mülkiyeti Aydın İl Özel İdaresine ait olan taşınmazlarda faaliyetlerini sürdürmüş, 2014 yılından bu yana faaliyetlerini Gazi Mustafa Kemal Mahallesi Akyol İşhanı 83/3 Maltepe Çankaya/Ankara adresinde sürdürmektedir. Tel: 0312-4330909 İnternet Adresi: http://www.aydinlilar.org

 KURUCU ÜYELER

Metin KARAMENDERES, Necip ERBİL, Hüseyin GÖK, Sami ERGÜNHAN, Şemsettin YAZIRLI, İlhan AVCI, Mustafa KOZAN, Ali Sait ÖZCAN, Mustafa BAYSOY, Ali Osman KORKMAZ, Mustafa TAŞAR, Cahit ERİKÇİ, Feridun ÖZBAKAN

GÖREV YAPAN BAŞKANLAR
 
Metin KARAMENDERES
(Temmuz 1992 - 1994)
 
Necip ERBİL
(1994-1996)
 
Ender VARADAR
(1996- 2016)
 
Yusuf ÖZDEMİR
(2016-2017)
 
Halil APAYDIN
(2017-......)

GÖREVDE BULUNAN DERNEK YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİZ
ADI SOYADIGÖREVİ
Halil APAYDINGenel Başkan
Selim SOYDEMİRGenel Başkan Y.
Menderes PAYZEGenel Sekreter
Emrah TOPÇUGenel Sekreter Y.
Aziz AZMANGenel Muhasip
Cahit YAĞCIGenel Muhasip Y.
Ahmet MEŞEYön.Kur.Üyesi
Selim KARAKOYUN
Arzu AKAR
Halime ÇOMAK
Nail CESUR
Prof.Dr.Metin GÜRÜ
Elif SUGEÇ
Mahmut UĞUR
Ali BİLDİR

DENETİM KURULÜ ÜYELERİMİZ

  • Cahit ERİKÇİ
  • Niyazi KOCA
  • Ahmet CAN
FAALİYETLERİMİZ
 
 
 
¨ GELENEKSEL AYDINLILAR GECELERİ
 
Derneğimizce her yıl Ankara’da Geleneksel Aydınlılar Gecesi düzenlenmektedir. Büyük kalabalıkların olduğu gecelerimize bakanlarımız, milletvekillerimiz, valilerimiz, rektörlerimiz, belediye başkanlarımız, bürokratlarımız, sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcileri, değişik ilçelerde görev yapan kaymakamlarımız, muhtarlarımız, işadamlarımız ve Ankara’da yaşayan hemşerilerimiz katılmaktadır. Gecelerimizde Aydınlı sanatçı arkadaşlarımız katılmakta ve derneğimiz zeybek ekibi gösteri sunmaktadır.
 
 
 
¨ GELENEKSEL TANIŞMA KOKTEYLLERİ
 
Derneğimizce her yıl Ankara’da yaşayan hemşerilerimizin tanışmalarını sağlamak amacıyla Geleneksel Aydınlılar Tanışma Kokteylleri düzenlenmektedir. Dernek binamızda kendi imkânlarımızla gerçekleştirilen kokteyllerimizde Ankara’da yaşayan çok sayıda hemşerimizin yanı sıra üniversitelerimizde eğitim gören öğrenci kardeşlerimiz de katılmaktadır.
 
 
 
¨ HALK OYUNLARI ÇALIŞMALARI
 
Aydın yöresi oyunlarımıza ilgisi ve bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlarımızın katkılarıyla 1996 yılından bu yana Aydın yöresi zeybek oyunları çalışmaları yürütmektedir. Halk oyunları ekibimiz derneklerarası halk oyunları yarışmalarında bir üçüncülük birde jüri özel ödülü almıştır. Ayrıca zeybek ekibimiz, Kızılay, Ulus Meydanları ile Karum iş merkezi önünde gösteriler yapmış ve hemşerilerimizin düğünlerinde gösteriler yapmaktadır. Zeybek oyunları çalışmalarımıza her yıl farklı yaş gruplarından bay ve bayan yeni kursiyerler katılmaktadır. Hazırlanan ekip her yıl düzenlenen Geleneksel Aydınlılar Gecesine katılarak gecenin asıl temasını oluşturmakta olup, bu çalışmalarımıza zaman zaman bakanlarımız ve milletvekillerimiz de katılmışlardır. Halk oyunları kurslarına katılan hemşerilerimizin katılımı ile 2011 yılında en yüksek katılımla Harmandalı Zeybeği oynanarak bu alandaki Guinness Rekoru kırılmıştır.
 
 
 
¨ GUİNNESS REKORU SAHİBİYİZ
 
Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneğinin uzun zamandır Ankara’da sürdürdüğümüz zeybek kurslarına katılan hemşerilerimizle “Harmandalı Zeybeği” oynayarak Guinness rekorunu kırdık. 17 Nisan 2011 Pazar günü gerçekleştirdiğimiz “En Yüksek Katılımlı Harmandalı Zeybeği Gösterisi” ismini verdiğimiz rekor denememizin Guinness World Records tarafından tescil edilmesi ile bu alanda daha önce Aydın’da 525 kişi ile Harmandalı Zeybeği oynayarak oluşturulan Guinness Rekoru, 702 kişi ile kırılarak geliştirilmiş oldu. Guinness Rekorumuz ile yöremiz kültürünü dünyaya tanıtmış, zeybek oyunumuzun gelecek nesillere aktarılmasını sağlamış, halk oyunlarını her yaş grubundan herkesin oynayabileceğini göstermiş, Aydınımızın ve Ege Bölgesinin dünyaya tanıtılmasına katkıda bulunmuş, ayrıca bu rekorun geliştirilmesi için diğer sivil toplum örgütlerini teşvik etmiş olduğumuza inanıyoruz.
 
 
 
¨ EGEM PLATFORMU
 
Ege Bölgesini oluşturan 8 ilin (Afyon, Aydın, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak) Ankara’da faaliyet gösteren Dernek ve Vakıf temsilcilerinin katılımıyla Egem Platformu adı verilen bir platform oluşturulmuştur. Ege Bölgesinin sorunlarına çözümler üretmek, illerimiz arasındaki dayanışmayı artırmak ve illerimizin birlik içinde hareket edebildiklerini göstermek amacıyla kurulan platform pek çok konuda ortak hareket etmektedir. Giderek daha da büyüyecek olan bu girişime tüm hemşerilerimizin destek olmasını diliyoruz.
 
 
 
¨ EGE İLLERİ TANITIM SERGİSİ VE ETKİNLİKLERİ
 
Derneğimizin kurucusu olduğu Egem Platformunu tarafaından Egem Platformunu oluşturan Dernek ve Vakıfların katılımı ile 4'ü (03-08 Nisan 2007, 3-7 Haziran 2009, 26-30 Mayıs 2010, 11-15 Nisan 2013) Derneğimizin Egem Platformu dönem başkanı olduğu dönemde olmak üzere 9 kez (12-18 Nisan 2011, 19-23 Nisan 2012, 11-14 Aralık 2014, 12-15 Kasım 2015, 10-13 Kasım 2016) Ege İlleri Tanıtım Sergisi ve Etkinlikleri düzenlenmiştir. Etkinliklerde Bölgesel sanatçılarımız tarafından konserler verilmiş ve illerimizin el sanatları ve sanayi ürünlerinin tanıtımı sağlanmıştır.
 
 
 
¨ ANKARA’DA EGE VE SANAT KONULU PLASTİK SANATLAR SERGİSİ
 
Derneğimizin kurucusu olduğu Egem Platformunu tarafaından Egem Platformunu oluşturan Dernek ve Vakıfların katılımı ile 1'i (16-24 Ocak 2010) Derneğimizin Egem Platformu dönem başkanı olduğu dönemde olmak üzere 2 kez (22-27 Aralık 2010) Ankara’da Ege ve Sanat konulu Plastik Sanatlar Sergisi düzenlenmiştir. Etkinliklerde Bölgesel sanatçılarımızın resim, heykel, hat, minyatür eserleri sergilenerek bölgemiz sanatçıların tanıtılması amaçlanmıştır.
 
 
 
¨ 1. ULUSLARASI İL İL ANADOLU FESTİVALİ
 
Büyük Anadolu Birliği tarafından 20-29 Ekim 2006 tarihleri arasında Ankara Altınpark Fuar Merkezinde düzenlenen 1. Uluslar arası İl İl Anadolu Festivaline Egem Platformu olarak katılınmış ve derneğimiz de festivalde stand açmıştır. Bunun yanında derneğimiz halk oyunları ekibi, festivalin son gününde ziyaretçilere Aydın yöresi oyunlardan oluşan bir gösteri sunmuştur.
 
 
 
¨ AYDINLILARIN ANKARA BULUŞMASI
 
Derneğimiz ile Aydın Ticaret Odası, Aydın Sanayi Odası, Aydın Ticaret Borsası, Başkanlıklarının ortaklaşa düzenledikleri Aydınlılar Ankara Buluşması Ankara'da 22.04.2006 Cumartesi günü kalabalık bir toplulukla gerçekleştirilmiştir. Ankara-Aydın arasında bir köprü oluşturulacak toplantıda Aydın’ımızın sorunlarının tartışılmıştır. Toplantıya bakanlarımız, milletvekillerimiz Valimiz, belediye başkanlarımız, muhtarlarımız, yeni asır gazetesi temsilcileri ve diğer yerel gazete temsilcileri ile Ankara’da yaşayan hemşerilerimiz katılmışlardır.
 
 
 
¨ İLETİŞİM TOPLANTISI
 
22. dönem milletvekilleri ile eski milletvekillerimiz, bürokrasinin üst kademelerinde görev yapan bürokrat arkadaşlarımızın katılımı ve derneğimizin organizasyonu ile 16.06.2004 tarihinde TESK Otel’de 1. İletişim Toplantısı yapılmıştır. Toplantıda Aydın’ın sorunları ve çözüm önerileri tartışılmıştır.
 
 
 
¨ ANITKABİR ZİYARETİ
 
Dernek yönetim kurulu üyelerimiz ve kalabalık bir hemşeri grubu katılımı ile 24 Nisan 2004 tarihinde Anıtkabir ziyaret edilmiş ve katılımcılara günü anısına Anıtkabir komutanlarınca sertifika verilmiştir.
 
 
 
¨ İNTERNET SİTESİ (www.aydinlilar.org)
 
Dernek faaliyetlerimizin daha etkin takip edilebilmesi ve daha uzak yerlere ulaşımın sağlanabilmesi amacıyla www.aydinlilar.org adresli Internet sayfamız hazırlanarak hizmete sunulmuştur.
 
 
 
¨ AB PROJELERİ
 
Derneğimizce hazırlanan ve Almanya, Hollanda, İspanya, Yunanistan, Romanya, Estonya ve Türkiye'nin değişik üniversitelerinde okuyan toplam 12 katılımcının katıldığı “Çevre Bilinci ve Gençlik” konulu uluslar arası eğitim kursu projemiz 6-13 Nisan 2006 tarihleri arasında Kuşadası'nda, Aydın yöresi oyunlarımızın öğretilmesini amaçlayan Kültürlerin Harmanlanması-Harmandalı isimli 2. AB Projemiz ise 6-12 Kasım 2006 tarihleri arasında Ankara’da başarı ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca AB Gençlik haftasına katılınmıştır.
 
 
 
¨ PANELLER
 
Derneğimizde uzman konuşmacıların panelist olarak katıldığı çeşitli konularda paneller düzenlenmiştir. Düzenlenen Paneller;
 
·          Gümrük Birliği ve Türkiye,
·          Uyuşturucu ve Gençlik,
·          Eğitim ve Gençlik Sorunları,
·          AIDS,
·          Menderes Nehrinin Kirliliği ve Genel Çevre Sorunları
·          Enerji Kaynağı Olarak Petrolün Tarihsel Gelişimi ve Türkiye’de Petrol Araştırmaları
·          Aydın Üzerine Söyleşi
·          AB Müzakere Süreci
·          Kurtuluş Savaşında Kadınlarımız ve Bilinmeyen Yönleri ile ATATÜRK
·          Yaşam Boyu Öğrenme
·         AB ve Türk Tarımı ve Türk Tarımında Aydın’ın Yeri
·          Meme Kanseri Tanı ve Tedavisi
·          AB Sürecinde Öğrenci Değişimleri
·          Nanoteknoloji Nedir? NanoTeknolojinin Uygulama Alanları
·         İş Başvurusu ve İş Görüşmelerinde Özgeçmiş (CV) hazırlama, Giyim Konuşma ve Davranış Kuralları
·          AB’nin Gençlere Sunduğu Fırsatlar: Hayat Boyu Öğrenme ve Gençlik Programları
·          Kadın Hakları
·          Kurtuluş Savaşında Kadın Kahramanlarımız
·          Çanakkale Destanı
·          20 Yüzyıl Başlarında Aydın Sancağı
·          Sermaye Piyasası ve Borsa
 
 
¨ AKADEMİSYENLER TOPLANTISI
 
Ankara’daki üniversitelerimizde görev yapan Öğretim Üyesi hemşerilerimizin Aydın hakkındaki düşüncelerini ve Aydın’ımıza nasıl katkı sağlayabileceklerini tartışmak üzere derneğimizde Aydınlı Akademisyenler Toplantısı toplantı düzenlenmiştir.
 
 
 
¨ TİYATRO GÖSTERİSİ
Derneğimiz Gençlik Komitesinin hazırlayıp sunduğu “Batıdan Doğan Güneş Kuvva-i Zeybek, Milli Mücadelede Aydın'ın Efeleri" konulu tiyatro oyunu 6 Haziran 2009 ve 29 Mayıs 2010 tarihlerinde olmak üzere 2 kez sergilendi. Tiyatro oyununun ilk perdesinde efeliği ile nam salmış Çakırcalı Mehmet Efe, Atçalı Kel Mehmet Efe ile milli mücadelede büyük yararlılıklar gösteren İmamköylü Çete Ayşe, Gökçen Efe, Sökeli Cafer Efe, Kıllıoğlu Hüseyin Efe, Demirci Mehmet Efe, Yörük Ali Efenin sahneye tek tek davet edilerek canlandırılması ile başladı. Tiyatro oyunun 2 ve 3 üncü perdesinde milli mücadelede ilk örgütlü direniş olan Yörük Ali Efe ve Teğmen Zekai ile Yüzbaşı Faik Bey’lerin öncülüğünde gerçekleşen ve düşmana ilk darbenin indirildiği Malgaç Baskını öncesi ve sonrası anlatıldı. Oyunda ayrıca kızanlıktan zeybekliğe geçiş töreni olan efelik yemini canlandırıldı.
 
 
 
¨ GENÇLİK ŞÖLENİ
 
Derneğimizce 1997 yılında 1. Gençlik Şöleni düzenlenmiştir. Yüzüncü Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen şölene bakanlarımız, milletvekillerimiz ve hemşerilerimizden oluşan kalabalık bir grup katılmıştır. Şölende izleyicilere halk oyunları ekibimizin Aydın yöresi gösterisinin yanı sıra Kurtuluş Savaşımızdaki Ege Bölgesindeki efelerin mücadelelerini anlatan küçük bir tiyatro oyunu oynanmıştır.
 
 
 
¨ GELENEKSEL TAVLA TURNUVALARI
 
Derneğimizin her yıl düzenleyerek geleneksel hale getirdiği Tavla Turnuvası 10 kez geniş katılımlarla gerçekleştirilmiştir. Grup ve eleme şeklinde geçen turnuvalarda birinci olan hemşerilerimize her yıl düzenlenen Geleneksel Aydınlılar Gecesinde Plaket verilmiştir.
 
 
 
¨ TANIŞMA ÇAYLARI
 
Üniversiteyi yeni kazanan Aydınlı öğrenci arkadaşlarımıza, hem derneğimizi tanıtmak hem de yeni arkadaşlar kazandırmak amacıyla Tanışma Çayları düzenlenmektedir.
 
 
 
¨ EFELERİN SESİ
 
Derneğimizin yayın organı olarak 1997 yılında Efelerin Sesi adını verdiğimiz dergimiz yayınlanmıştır. Maddi imkansızlıklar nedeniyle dergimiz çıkarılmamakta ancak imkan bulunduğu takdirde dergimizi yeniden yayınlanacaktır.
 
 
 
¨ GELENEKSEL İFTAR YEMEKLERİ
 
Yardımda bulunmak isteyen hemşerilerimizin katkıları ve derneğimizin organizasyonu ile üniversitede okuyan öğrencilerimize her ramazan ayında iftar yemekleri düzenlenmiştir. Hemşerilerimizin katkıları ile düzenlenen iftar yemeklerinde yardımda bulunan hemşerilerimize teşekkür ederiz.
 
 
 
¨ GELENEKSEL AŞURE VE TARHANA ÇORBASI GÜNLERİ
 
Her yıl Aşure ayında Aşure Günü, kışın en soğuk olduğu günlerde ise yöremize özgü börülceli kuru biberli Tarhana Çorbası Günü düzenleyerek hemşerilerimize ikram edilmiş ve Aydın yemek kültürümüz Ankara’da yaşatılmaya çalışılmıştır.
 
 
 
¨ TSM AYDIN KOROSU
 
Aydınlı hemşerilerimizin katkıları ile Türk Sanat Müziği Aydın Korusu oluşturulmuştur. Dernek binasında yapılan çalışmalar sonucunda oluşan koromuz Geleneksel Aydınlılar Gecesinde gösteri sunmuştur. Türk Sanat Müziği Aydın Korusu çalışmaları 75. yıl Sahnesinde her yıl devam etmektedir.
 
 
 
¨ KÜTÜPHANE
 
Hemşerilerimizin ve Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ile dernek binamızda kütüphane oluşturulmuştur. Kütüphanemizin adını derneğimize kitap bağışlayan ve daha sonra aramızdan ayrılan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi merhume Tuğyan Müfide Ersoy ismi verilmiştir.
 
 
¨ ÇEŞİTLİ ZİYARETLER
 
Derneğimiz kuruluşundan bu yana yönetim kurulu üyelerimiz, Bakanlarımız, milletvekillerimiz ve bürokrat hemşerilerimize ziyaretler düzenlenmektedir. Bu ziyaretlerde Aydın’ımızın ve derneğimizin sorunları dile getirilmiş ve neler yapılabilirliği üzerinde durulmuştur.
 
 
 
¨ ÇEŞİTLİ AÇILIŞLAR
 
Hemşerimize destek olmak amacıyla hemşerilerimiz tarafından düzenlenen fotoğraf ve resim sergilerinin ve işyerlerinin açılışlarına derneğimizce katılım sağlanmıştır.
 
 
 
¨ GEZİLER
 
Değişik tarihlerde hemşerilerimizin katıldığı geziler düzenlenmiştir. Bu gezilerde Safranbolu ve Bayındır Barajına günü birlik gidilerek hemşerilerimizin güzel bir gün geçirilmesi sağlanmıştır.
 
 
 
¨ İLÇE YEMEKLERİ
 
Değişik tarihlerde hemşerilerimiz arasında daha yakın ilişki kurulmasını sağlamak amacıyla ilçe yemekleri düzenlenmiştir.
 
 
 
¨ DİĞER ETKİNLİKLERİMİZ
 
Çeşitli tarihlerde özel öğretmenler eşliğinde İngilizce ve gitar kursları, tiyatro ve sinema günleri, mantı günleri, doğum günleri ve yılbaşı partileri ile halı saha futbol karşılaşmaları düzenlenmiştir.